Rozstrzygnięto konkurs Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego i Polskiej Agencji Prasowej dla popularyzatorów nauki

2019.01.09

W dniu 7 stycznia 2019 r. w Warszawie podczas gali, która odbyła się w Centrum Nauki Kopernik, ogłoszono wyniki 14. edycji konkursu Popularyzator Nauki 2018. W uroczystości wzięli udział m.in. wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin oraz wiceprezes Polskiej Agencji Prasowej Łukasz Świerżewski. W organizowanym od 2005 r. przez serwis Nauka w Polsce i MNiSW konkursie Popularyzator Nauki nagradzane są osoby i instytucje dzielące się swoją wiedzą z osobami niezwiązanymi ze środowiskiem akademickim i odsłaniające przed nimi tajemnice współczesnej nauki. Do rozstrzygniętej właśnie edycji zgłosiła się rekordowa liczba 140 kandydatów.

Nagrodę główną i tytuł Popularyzatora Nauki 2018 otrzymał prof. Ryszard Tadeusiewicz z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, który zajmuje się przede wszystkim popularyzacją tematów związanych z biocybernetyką, inżynierią biomedyczną, sztuczną inteligencją, automatyką i robotyką. W kategorii Naukowiec laureatką została dr Aleksandra Ziembińska-Buczyńska z Politechniki Śląskiej, współtwórca i dyrektor Centrum Popularyzacji Nauki Politechniki Śląskiej, zajmująca się popularyzacją nauki od kilkunastu lat. Z kolei w kategorii Animator nagrodę otrzymał Dariusz Aksamit z Politechniki Warszawskiej, jeden z założycieli i były prezes Stowarzyszenia Rzecznicy Nauki oraz współinicjator polskiego Marszu dla Nauki, który w swojej popularyzatorskiej karierze przeprowadził wiele prezentacji, pokazów, zajęć dla dzieci i dorosłych. Laureatem nagrody w kategorii Zespół zostało działające przy Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza Koło Miłośników Języka Papillon, koncentrujące swoje działania wokół poszerzania świadomości społeczeństwa na temat funkcjonowania osób głuchych w Polsce. W kategorii Instytucja wyróżniono natomiast toruńskie Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy, które - jak podkreśliła w uzasadnieniu swojej decyzji kapituła konkursu - jest "dojrzałą instytucją o imponującym dorobku popularyzatorskim, a jej działania prowadzone są na bardzo wysokim poziomie". Tegoroczną laureatką nagrody w kategorii Media jest z kolei Paulina Łopatniuk, prowadząca blog "Patolodzy na klatce", gdzie przystępnym językiem omawia rozmaite zagadnienia medyczne, zwłaszcza z zakresu patologii, onkologii, biologii rozrodu, chorób zakaźnych i pasożytniczych oraz szczepień ochronnych.

Oprócz nagród w głównych kategoriach, przyznane zostały również dwa wyróżnienia. Jedno z nich otrzymał YouTuber Dawid Myśliwiec, którego popularnonaukowy kanał "Uwaga Naukowy Bełkot" ma w tej chwili ponad 377 tys. subskrybentów i jest jednym z najpopularniejszych tego typu polskich kanałów na YouTube. Drugie wyróżnienie trafiło do Centrum Popularyzacji Matematyki SIGNUM, działającego przy Politechnice Białostockiej. Ponadto redakcja serwisu Nauka w Polsce w głosowaniu pozaregulaminowym zdecydowała o przyznaniu Wyróżnienia im. Red. Tomasza Trzcińskiego za najlepszą politykę informacyjną; otrzymał ją Dział Promocji i Informacji Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news%2C32367%2Crozstrzygnieto-konkurs-pap-i-mnisw-dla-popularyzatorow-nauki.html

Źródło: PAP - Nauka w Polsce

Wróć