Wiadomości wszystkie

MINIATURA – „małe granty” ruszają po raz drugi

2018.04.18

Badania pilotażowe, konsultacje, konferencje – te i inne działania naukowe będą mogli sfinansować polscy badacze w ramach konkursu MINIATURA 2. Druga edycja tzw. „małych grantów” została ogłoszona 17 kwietnia 2018 r. przez Narodowe Centrum Nauki.

więcej

Ogłoszenie konkursu 1/4.1.4/2018_Projekty aplikacyjne

2018.04.17

W dniu 16 kwietnia 2018 r. ogłoszony został konkurs w ramach Działania 4.1 „Badania naukowe i prace rozwojowe”, Poddziałania 4.1.4 „Projekty aplikacyjne” Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. 

więcej

Aktualizacja Polskiej Mapy Drogowej Infrastruktury Badawczej

2018.04.13

Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego, działając na rzecz podniesienia doskonałości i konkurencyjności polskiego sektora nauki oraz zapewnienia aktywnego udziału Polski w rozwijaniu Europejskiej Przestrzeni Badawczej, ogłosił:

  • otwarty nabór wniosków o wpisanie przedsięwzięcia w zakresie strategicznej infrastruktury badawczej na Polską Mapę Drogową Infrastruktury Badawczej, oraz
  • okresowy przegląd przedsięwzięć w zakresie strategicznej infrastruktury badawczej wpisanych na Polską Mapę Drogową Infrastruktury Badawczej.

 

więcej

Prof. Jajszczyk o Ustawie 2.0: to nie będzie rewolucja

2018.04.10

Nie sądzę, by reformy nauki były dla polskich uczelni rewolucją - mówi w rozmowie z PAP członek rady naukowej ERC prof. Andrzej Jajszczyk. Choć naukowiec popiera kierunki zmian, to obawia się, że większość uczelni nie będzie chciała wykorzystać nowych możliwości.

więcej

Polska benzyna ze śmieci już nawet za dwa lata

2018.04.10

Chcemy, by za dwa lata powstał pierwszy zakład, w którym z odpadów plastikowych produkowane będą komponenty paliw - mówi PAP Adam Hańderek, jeden z twórców ulepszonej metody przetwarzania plastiku w benzynę. Pomoże to zagospodarować m.in. zalegający na wysypiskach plastik - podkreśla.

więcej

BAS: część przepisów projektu ustawy o sieci Łukasiewicz wymaga doprecyzowania

2018.04.10

Uściślenie sytuacji prawnej pracowników przekształconych instytutów, oraz potrzeba wprowadzenia konkursów na stanowiska kierownicze – to niektóre z uwag Biura Analiz Sejmowych (BAS) do projektu ustawy o Sieci Badawczej Łukasiewicz. Sieć miała ruszyć 1 kwietnia. Projekt po I czytaniu utknął jednak w Sejmie.

więcej

Gowin: mam nadzieję, że w maju Sejm przyjmie ustawę o szkolnictwie wyższym i nauce

2018.04.10

Jednoznaczne poparcie udzielone przez Jarosława Kaczyńskiego projektowi ustawy o szkolnictwie wyższym i przecina wątpliwości, co do tego, czy ten projekt będzie przyjęty, czy też nie - ocenił w czwartek szef MNiSW Jarosław Gowin. Wyraził nadzieję, że w maju Sejm przyjmie ustawę.

więcej

Poprzemysłowe nieużytki i grunty słabej jakości - użyteczne do uprawy roślin energetycznych

2018.04.10

Grunty słabej jakości i nieużytki poprzemysłowe można z powodzeniem wykorzystać pod uprawę roślin energetycznych na potrzeby energetyki odnawialnej - wskazują naukowcy z Instytutu Ekologii Terenów Uprzemysłowionych (IETU) w Katowicach, prowadzący badania w tym zakresie.

więcej