Wiadomości wszystkie

Raport KE: firmy europejskie zwiększają inwestycje w badania i rozwój

2017.12.13

Firmy z Unii Europejskiej zwiększyły swoje inwestycje w badania i rozwój znacznie powyżej średniej światowej stopy wzrostu. Podczas gdy na świecie 2500 największych firm zanotowało wzrost inwestycji w badania i rozwój o 5,8% (rok do roku), firmy z główną siedzibą w UE zanotowały wzrost o 7% – wynika z opublikowanego przez Komisję Europejską raportu 2017 Industrial R&D Investment Scoreboard. Wzrost napędzany był głównie przez sektory ICT, zdrowia i motoryzacji.

więcej

KE chce skuteczniej chronić własność intelektualną

2017.12.13

Komisja Europejska przedstawiła środki mające zapewnić skuteczną ochronę prawom własności intelektualnej, co zachęci przedsiębiorstwa europejskie, w szczególności MŚP i przedsiębiorstwa rozpoczynające działalność, do inwestowania w innowacje i kreatywność.

więcej

AGH i Tauron Dystrybucja uruchomiły wspólne Laboratorium Jakości Energii Elektrycznej

2017.12.13

Akademia Górniczo-Hutnicza wspólnie ze spółką energetyczną Tauron Dystrybucja uruchomiły Laboratorium Jakości Energii Elektrycznej, które będzie prowadziło badania naukowe oraz praktyczne analizy na potrzeby grupy Tauron i innych podmiotów z branży energetycznej.

więcej

Materiały z Krajowego Seminarium Informacyjnego na temat 3. naboru projektów w programie Interreg Region Morza Bałtyckiego 01.12.2017

2017.12.04

Ministerstwo Rozwoju, we współpracy ze Wspólnym Sekretariatem, zorganizowało 30 listopada 2017 r. w Warszaiwe Krajowe Seminarium Informacyjne. 12 polskich instytucji skorzystało z konsultacji pomysłu na projekt z ekspertami ze Wspólnego Sekretariatu programu IBSR. W wyniku tych konsultacji wnioskodawcy uzyskają kod dostępu do systemu BAMOS, w którym składane są pełne wnioski projektowe.

więcej

12 tys. euro dla autora najlepszej pracy doktorskiej

2017.12.04

12 tys. euro czeka na autora najlepszej pracy doktorskiej wyłonionej w międzynarodowym konkursie zorganizowanym przez Fundację SENER. Zgłaszane prace powinny dotyczyć: inżynierii aerokosmicznej, inżynierii morskiej, infrastruktury i transportu lub energii.

 

więcej

Prezydent: druga ustawa o innowacyjności przyczyni się do rozwoju innowacyjnej gospodarki

2017.11.27

Wierzę głęboko, że druga ustawa o innowacyjności przyczyni się do budowy strefy badawczo-rozwojowej w naszym kraju, a w efekcie do rozwoju innowacyjnej i nowoczesnej gospodarki, czyli takiej, o jakiej wszyscy marzymy - powiedział w piątek prezydent Andrzej Duda.

więcej

Dardziński: mali i średni przedsiębiorcy zaczną dostrzegać w nauce realny biznes

2017.11.27

Druga ustawa o innowacyjności umożliwi uczelni powołanie tzw. infrastrukturalnej spółki, która w sposób dużo sprawniejszy i łatwiejszy będzie udostępniała infrastrukturę badawczą przedsiębiorcom. To sprawi, że mali i średni przedsiębiorcy zaczną dostrzegać w nauce realny biznes - powiedział PAP wiceminister nauki Piotr Dardziński.

więcej

Szumowski: przyczyną spadku zatrudniania młodych naukowców jest poziom finansowania

2017.11.27

Liczba młodych pracowników naukowych spadła w latach 2012 - 2016 o 5,8 proc. - wynika z raportu NIK. W ocenie wiceministra nauki Łukasza Szumowskiego - taka sytuacja wynika z poziomu finansowania nauki w Polsce. Wiceminister Łukasz Szumowski wziął udział w czwartek w posiedzeniu sejmowej komisji edukacji, nauki i młodzieży, podczas którego zaprezentowano raport z kontroli Najwyższej Izby Kontroli "Rozwój kadr naukowych".

więcej